[VÁLKA NA UKRAJINĚ] NĚMECKO OZNAČILO INVESTIGATIVNÍ NOVINÁŘKU ZA "ZLOČINCE" A ZABLOKOVALO JEJÍ BANKOVNÍ ÚČTY, ABY NEMOHLA PODÁVAT ZPRÁVY Z UKRAJINY

09.07.2022

Zablokovali jí kanál na YouTube, zablokovali její účet na PayPal a odsoudili ji v nepřítomnosti ke třem letům vězení, za její rozhovory s ukrajinskými občany na Donbasu.

Německá novinářka žijící v regionu Donbas na východě Ukrajiny byla trestně obviněna německou vládou za rozhovor s ukrajinskými občany a oznámení svých zjištění.

Nezávislá reportérka, 28letá Alina Lipp, se před šesti měsíci přestěhovala do oblasti Donbasu, kde ze svého telegramového kanálu přenáší informace z první ruky svému publiku v němčině, ruštině a angličtině.

Lipp tvrdí, že dělá jen to, co by udělal každý novinář - rozhovory s občany a dokumentování toho, co se kolem ní děje.

Novinářka vysvětlila, že "dělá rozhovory s lidmi v Doněcku a pouze je překládá do němčiny".

"Jednoduše natáčím vše, co vidím kolem sebe," dodal Lipp.

Rétoricky se zeptala: "Co je na tom nezákonného nebo nebezpečného?

Kontroverze kolem Lippové začala v březnu, kdy se jedno z jejích videí vysvětlujících historii a kontext války stalo virálním.

V svém virálním videu řekla: 

Musíte pochopit, že Rusko už osm let žádá o dodržení Minské dohody. Ukrajina to nedodržovala, ani se nepřiblížila k regionu Donbas ve snaze dosáhnout dohody.

"Místo toho už osm let bombardují předměstí Donbasu. Střílejí na civilisty, kteří nyní také musí bydlet v úplně rozstřílených domech. Zemřelo zde velmi mnoho lidí," pokračoval Lipp.

Ve videu Lipp tvrdila, že občané Donbasu, kteří v roce 2014 drtivou většinou hlasovali pro odtržení od Ukrajiny, byli "vděční, že Rusko konečně něco udělalo".

Lipp také dodala: 

"Konečně byli zdejší lidé osvobozeni od teroru, který zažívali posledních osm let," za neustálého ostřelování ukrajinskou armádou.

Brzy poté, co se video stalo virálním, byl Lippové kanál YouTube uzavřen, její účet PayPal byl zablokován a ukrajinská vláda ji označila za "teroristku" [...]