[RUSKO V AFRICE] PROPOJENÍ KONTINENTŮ POMOCÍ MĚKKÉ SÍLY

05.08.2022

Často opakované tvrzení Západu o izolaci Ruska jako vyděděneckého státu začíná polevovat.

Zatímco transatlantická komunita může loajálně následovat směrnici o přerušení vazeb s Ruskem - navzdory ekonomickému odporu vůči jejich vlastním občanům.

Zdá se, že ostatní národy, včetně většiny Asie a Afriky, neberou tuto výzvu příliš vážně.

Dne 19. července vedl ruský prezident Vladimir Putin v Teheránu úspěšnou trojstrannou schůzku se svými íránskými a tureckými protějšky, která prokázala míru koherence v zahraničněpolitických agendách mezi třemi strategickými mocnostmi (včetně jednoho relativně odpadlého člena NATO).

Putin po tomto tripartitním jednání následoval důležitým telefonátem o dva dny později se saúdskoarabským korunním princem, jen pár dní poté, co Biden ukončil svou neplodnou misi do království.

Krátce poté zahájil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov čtyřdenní diplomatickou cestu po afrických zemích, počínaje Egyptem 24. července, po níž následovaly návštěvy Demokratické republiky Kongo, Ugandy a Etiopie. 

Tyto cesty připravily půdu pro nadcházející 2. rusko-africký summit, který se bude konat koncem tohoto roku v Addis Abebě.

Kromě opětovného ujištění afrických partnerů o zaručených zásilkách ruské a ukrajinské pšenice a dalšího zboží, které kontinent tak zoufale potřebuje, Lavrovova cesta vytyčila širokou a velkolepou strategii rozvoje Afriky a jihozápadní Asie, která umožní vytvoření rozsáhlých zón volného obchodu rozšíření Nové hedvábné stezky a Severojižní dopravní koridory financované stále více mimo zkrachovalý západní řád. 

Je třeba poznamenat, že 40 z 55 afrických států (včetně Africké unie) podepsalo memoranda o porozumění s "China's Belt and Road Initiative" (BRI), čímž se připojilo k 20 arabským státům.

Lavrov a Arabská liga

Během první fáze své cesty Lavrova vřele přivítali stálí zástupci 23 národů v ústředí Ligy arabských států v Káhiře, kde se diskutovalo o široké řadě otázek týkajících se potravinových, ekonomických, diplomatických a bezpečnostních záležitostí. 

Během svého projevu k Arabské lize, který si zde můžete poslechnout v plném znění, Lavrov uvedl [...]: