[NORD STREAM] NEJPRAVDĚPODOBNĚJŠÍ SABOTÉR PLYNOVODU NORD STREAM JSOU USA

29.09.2022

V pondělí se náhle zhroutil tlak v podmořském plynovodu Nord Stream 2 a bylo vidět, jak plyn bublá na hladinu Baltského moře u dánského ostrova Bornholm. 

Krátce poté přišly zprávy o totálním zhroucení tlaku našeho dalšího velkého podmořského plynovodu s Ruskem, Nord Stream 1, což naznačuje další prasklinu.

Švédská národní seismická síť potvrdila, že až 30 jejích měřicích stanic zaznamenalo výbuchy, přičemž jedna z nich měla sílu 2,3 ​​stupně Richterovy škály.

Plynovod byl po dokončení v listopadu 2021 naplněn plynem, ale kancléř Olaf Scholz odmítl jeho provoz certifikovat, a tak zůstal mimo provoz. 

Zatímco potrubí nebylo v provozu, bylo plné plynu, v hodnotě přibližně dvou dnů pro Německo v tržní hodnotě více než 800 milionů EUR

Většina finanční zátěže pondělních událostí pevně dopadne na Rusko, protože vlastnilo plyn.

 Podle dánského energetického úřadu již více než polovina plynu unikla z dotčených vedení. 

V neděli by měly být linky prázdné.

Nyní byly identifikovány dva úniky Nord Stream 1; jako protržení Nord Stream 2 jsou blízko Bornholmu. Praskliny jsou celkem tři.

EU a NATO předpokládají sabotáž. 

Kreml ve středu odmítl spekulace o ruské účasti na poškození ropovodů jako "hloupé a absurdní". 

Německé bezpečnostní úřady mezitím předpokládají, že tři tubusy ropovodu North Stream Baltské moře 1 a 2 po podezřelých sabotážích budou navždy nepoužitelné.

Dánské ozbrojené síly v úterý zveřejnily krátké prohlášení k únikům plynu spolu s videem níže.

Německý časopis Spiegel uvedl, že americká Ústřední zpravodajská služba ("CIA") nedávno varovala Berlín před narůstajícími známkami možného plánovaného útoku na plynovod Nord Stream.

V lednu 2022 náměstkyně ministra pro politické záležitosti USA Victoria Nulandová řekla

"Pokud Rusko napadne Ukrajinu, tak či onak, Nord Stream 2 se nepohne kupředu.

V únoru 2022 prezident spojených států Biden řekl: 

"Pokud Rusko napadne... pak už nebude Nord Stream 2. Uděláme to konec."

Mohla to být náhoda, ale náhodou Němci v neděli demonstrovali požadující ukončení sankcí proti Rusku a znovuotevření ropovodů [...]


Zdroj: The Expose (UK)