[BLÍZKÝ VÝCHOD] MÍR SE SÝRIÍ : POSLEDNÍ DÍLEK TURECKÉ ZAHRANIČNĚ POLITICKÉ SKLÁDAČKY

07.09.2022

Ankaře se podařilo obnovit vztahy s několika sousedy, ale normalizace s Damaškem zůstávala až donedávna nejprchavější. Proč teď? A co to znamená trvat?

Schůzka tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a ruského prezidenta Vladimira Putina v Soči dne 5. srpna vyvolala na Západě spekulace ohledně turecko-ruského sblížení - a jeho možného negativního dopadu na západní snahy omezit hrozící multipolární pořádek.

Západní státy NATO mají důvod k obavám z nedávných kroků Ankary, vzhledem k impulsu vytvořenému 19. července během rozhovorů v Astaně v Teheránu - mezi íránským prezidentem Ebrahimem Raisim, Erdoganem a Putinem - zaměřených na vyřešení syrské krize.

Společně proti "Státům"

Na schůzce v íránském hlavním městě byl zarážející její vyzývavý tón, kritizující unipolaritu vedenou Spojenými státy (takzvaný řád založený na pravidlech) a obviňující Washington z drancování syrských zdrojů a sponzorování terorismu.

A to vše za současného požadavku, aby USA okamžitě opustily region.

Washington se dlouhodobě snaží podkopat Astanský proces, který v lednu 2017 zahájily Rusko, Írán a Turecko s cílem demilitarizovat syrský konflikt a nastolit příměří. Za tímto účelem zmanipulovala špatně definovanou tureckou politiku v Sýrii a očekávala, že Ankara a Moskva se čelně střetnou kvůli "opozici kontrolovanému" Idlibu nebo jinde, čímž brání možnému sblížení mezi dvěma euroasijskými státy.

Zdá se však, že schůzka Erdogan-Putin místo toho pokročila za jejich dřívější setkání 29. září 2021, které se také konalo v Soči, kde poté prosáklo, že se oba vůdci do jisté míry shodli na široké geopolitické vizi.

Oba lídři se zaměřili na širokou škálu oblastí úzké spolupráce.

Zejména na obchod a ekonomiku -, ale také na perspektivní oblasti vzájemného prospěchu, jako jsou podniky obranného průmyslu, a také na regionální otázky, jako je Sýrie, Krym a Kypr.

Posun Turecka k Sýrii

Ačkoli po tomto setkání za zavřenými dveřmi bylo zveřejněno jen málo podrobností, je zajímavé si všimnout, že od té doby došlo k rozeznatelné změně v postoji Ankary k Sýrii.

Nyní se vážně hovoří o normalizaci s Damaškem a obnovení syrsko-turecké dohody Adana z roku 1998, což bude vyžadovat společné úsilí porazit kurdské separatisty v Sýrii podporované USA, zejména v oblastech na východ od Eufratu, kde se se snaží nainstalovat stát podporovaný USA.

Za současného stavu není důvod, proč by Erdogan a Putin nemohli uzavřít dohodu o ukončení syrského konfliktu, zvláště když se Ankara - v 18měsíčním návalu diplomatických kontaktů na regionální nepřátele - z velké části vzdala svého Muslimského bratrstva - orientovanou zahraniční politiku napravováním vztahů s Egyptem, Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty a dokonce i Izraelem.

Erdoganova osobní zatvrzelost vůči Sýrii dnes zůstává hlavní překážkou bránící celkovému míru s válkou postiženým jižním sousedem Turecka.

Proč uzavírat mír?

Turecký prezident má jistě hodně co získat z dobře zorganizovaného sblížení se syrskou vládou. Pro začátek by se Ankara a Damašek mohly dohodnout na protokolu o repatriaci milionů syrských uprchlíků sídlících v Turecku zpět do míst jejich původu a obnovit dohodu z Adany, aby vytvořily společnou frontu proti Straně kurdských pracujících (PKK) a jejím syrským pobočkám.

Erdogan by dokonce mohl požádat Damašek, aby uznal Severokyperskou tureckou republiku - což je pro Ankaru velmi drahá záležitost - výměnou za plnou podporu Turecka pro obnovení syrské suverenity nad všemi jeho územími, včetně oblastí, které jsou v současnosti pod tureckou okupací.

Se silným ruským vedením není zcela nepředstavitelné, že by se tyto dva státy mohly vrátit k pohodlnému sousedskému stavu.

S obchodními, investičními a rekonstrukčními aktivitami v čele.

Bylo by to daleko od syrsko-turecké "zlaté éry" v letech 1998 až 2011, kdy Ankara pilně pracovala na posílení přátelských vztahů s Damaškem, a to do té míry, že se příležitostně konaly společné schůzky kabinetu mezi administrativami syrského prezidenta Bašára al. -Asad a Erdogan, kde druhý označoval prvního jako "můj bratr".

Dnes vznikající multipolární řád činí diplomatickou a ekonomickou opětovnou angažovanost o to příznivější, protože jak ukázal summit NATO v Madridu, Západ potřebuje Turecko více než kdy jindy.

A kroky Ankary k normalizaci vztahů s Damaškem si pravděpodobně nevyžádají významné náklady než před vypuknutím ukrajinské krize.

Ještě předtím, než se události v Evropě rozvinuly, Turecko podniklo několik vojenských operací proti PKK/Syrským demokratickým silám (SDF) v severní Sýrii, k velkému zděšení a pobouření Washingtonu.

Ankara by dnes mohla v těchto operacích pokračovat s menší nedůvěrou, ale nestalo se tak. Zdá se, že Turecko si uvědomilo - možná na základě doporučení Ruska -, že bez normalizace s Damaškem by turecké vojenské kroky proti kurdským separatistům přinesly podstatně méně výsledků [...].