[GMO ZVÍŘATA A POTRAVINY] GENETICKY MODIFIKOVANÝ (GMO) LOSOS, VEPŘOVÉ A KUŘECÍ MASO - BRZY I NA NAŠEM TALÍŘI?

27.07.2022

GMO losos, vepřové a kuřecí maso - přijde brzy i na náš talíř?

Zastánci zdravého a bezpečného jídla jsou si dobře vědomi geneticky modifikovaných organismů (GMO), jako je kukuřice, kterou Monsanto navrhlo, aby vydrželo těžší vystavení svému juggernautskému herbicidu Roundup.

Méně medializovaná jsou však Geneticky modifikovaná (GMO) potravinová zvířata

Soudě podle probíhajícího výzkumu společnosti vyrábějící tyto tvory doufají, že si v nadcházejících letech stále více najdou cestu na americké talíře.

Losos AquAdvantage byl schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v roce 2015, ale další GMO zvířata jsou ve vývoji.

Losos AquAdvantage byl vytvořen vložením kódující sekvence z genu pro růstový hormon lososa Chinook pod kontrolou "nemrznoucího proteinového promotoru a terminátoru" z úhořovitého mořského tresku do divokého lososa atlantického.

Byl navržen tak, aby rostl dvakrát rychleji než normální losos, a byl prvním GMO zvířetem schváleným FDA.

Podle webové stránky potravinářského průmyslu Counter se losos AquAdvantage prodává v Kanadě, ale více než 85 řetězců potravin, společností poskytujících stravovací služby, restaurací a společností zabývajících se mořskými plody se zavázalo jej bojkotovat jak z důvodu bezpečnosti potravin, tak z důvodů ochrany životního prostředí.

Kromě obav o samotný produkt je ohrožena bezpečnost populací volně žijících lososů, pokud taková GMO zvířata uniknou. (Přemýšlejte o Jurském parku.)

Zatímco FDA i tvůrce lososa AquAdvantage, AquaBounty, tvrdí, že GMO losos je bezpečný ke konzumaci, informační balíček FDA šířený pro slyšení v roce 2010 odhalil takové varovné signály, jako je vyšší výskyt "eroze čelisti" a "fokálního zánětu" (infekce). vidět u lososa AquAdvantage; žádný způsob, jak určit, zda existovalo větší riziko alergie kvůli nadměrnému vybíjení "abnormálního" lososa AAquAdvantage; a možné "zvýšení hladiny IGF-1", inzulínu podobného růstového faktoru-1, u lososa AquAdvantage.

Kromě toho potravinoví vědci FDA a externí odborníci, kteří byli přizváni k slyšení, zaznamenali nevysvětlené nesrovnalosti, vynechané údaje a celkově nevyhovující vědecké poznatky prezentované těmi, kdo propagují lososa AquAdvantage [...].