[BRICS] JE NA OBZORU KONEC EKONOMICKÉ NADVLÁDY DOLARU A ZÁPADU?

30.06.2022

Argentina a Írán žádají o vstup do skupiny rozvíjejících se ekonomik BRICS

Argentina a Írán vyjádřily svůj záměr připojit se ke skupině rozvíjejících se ekonomik BRICS.

Pětičlenný blok představuje 42 % světové populace a 24 % celosvětového HDP.

BRICS tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika. 

Britský ekonom Jim O'Neill tento termín poprvé vytvořil v roce 2001 ve své studii "Building Better Economic BRICs". K bloku se později v roce 2010 připojila Jižní Afrika, která ke zkratce skupiny přidala písmeno "S".

Saeed Khatibzadeh, mluvčí íránského ministerstva zahraničních věcí, řekl, že Teherán již měl "řadu konzultací" s BRICS o jeho aplikaci. Ocenil "velmi kreativní mechanismus se širokými" aspekty skupiny, i když to nebyl smluvní blok. Khatibzadeh dodal, že členství Íránu v BRICS "by mělo za následek přidané hodnoty pro obě strany".

Mezitím nebylo možné zastihnout argentinské úředníky, aby se k žádosti Buenos Aires okamžitě vyjádřili. Argentinský prezident Alberto Fernandez však řekl, že jeho země doufá, že se stane plnoprávným členem skupiny.

"Jsme nadšeni vyhlídkou na koordinaci politik, které posilují agendu zemí globálního jihu," řekl argentinský vůdce. "Usilujeme o to, abychom byli plnohodnotnými členy této skupiny národů."

Fernandez také uvedl několik důvodů, proč je vstup Argentiny do BRICS produktivní vyhlídkou.

"Jsme bezpeční a odpovědní dodavatelé potravin, uznávaní v oblasti biotechnologií a aplikovaných logistických technologií. To znamená, že nejsme schopni pouze vyrábět a vyvážet potraviny. Víme také, jak poskytovat služby a školit specialisty, aby ostatní země mohly zvýšit svou produktivitu a zlepšit tak kvalitu života svých obyvatel."

Maria Zakharová, mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí, potvrdila žádosti podané Buenos Aires a Teherán o členství v BRICS.

"Zatímco Bílý dům přemýšlel, co odpojit, zakázat nebo zkazit svět, Argentina a Írán požádaly o připojení k BRICS," napsala ve zprávě v aplikaci Telegram.

BRICS pracuje na vytěsnění finančního systému ovládaného dolarem

Pokud budou Írán a Argentina přijaty za členy BRICS, jejich příslušné měny - íránský rial a argentinské peso - budou součástí nové globální rezervní měny, která má svrhnout nadvládu dolaru.

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že členské země BRICS v současné době pracují na vytvoření nové globální rezervní měny. 

Bude se skládat z měn pěti národů - brazilského realu, ruského rublu, indické rupie, čínského jüanu a jihoafrického randu.

"Otázka vytvoření mezinárodní rezervní měny na základě koše měn našich zemí se zpracovává," řekl na obchodním fóru BRICS. 

Dodal, že skupina také vyvíjí spolehlivé alternativy pro mezinárodní platby, které by nahradily platformu SWIFT podporovanou Západem. (Související: JAK KONČÍ AMERIKA: Putin oznamuje nový projekt globální rezervní měny BRICS, který NAHRADÍ petrodolar.)

Již dříve BRICS uvedl, že pracuje na vytvoření společné platební sítě, aby se snížila závislost na západním finančním systému. Kromě toho členské země také posilují používání místních měn ve vzájemném obchodu.

"Jedině na základě poctivé a vzájemně výhodné spolupráce můžeme hledat východiska z kritické situace, která nastala ve světové ekonomice," řekl Putin v projevu. 

Ruský vůdce obvinil "nepromyšlené a sobecké činy některých států, které pomocí finančních mechanismů ve skutečnosti přesouvají své vlastní chyby v makroekonomické politice na zbytek světa".

Podívejte se na tuto video zprávu Russia Today o otevírání skupiny BRICS novým členům [...]